Thursday’s New Haven County boys/girls track roundup

Boys track
Hamden wins two
Team scores: Hamden 130, Lyman Hall 18; Hamden 118, Notre Dame 43.5; Notre Dame 130, Lyman Hall 18.
4×800: Hamden (King, Casuga, Persilla, Hodgkins), 8:48.6; 4×100: Hamden (Fowlin, Finkley, Harrell, Huggins), 45.2; 110 hurdles: Painstill (ND), 18.5; 100 dash: Nixon (H), 11.2; 1600: Kowski (H),4:49.0; 400: Perry (H), 53.4; 300 hurdles: Harrell (H), 43.6; 800: Park (H), 2:07.6; 200: Ward (H) and Silva (H), 23.4; 3200: Wright (H), 10:30.6; 4×400: Hamden (Lomax, Perry, Finkley, Huggins), 3:39.3; Javelin: Iannotti (ND), 133-10; Discus: Johnson (H), 112-10; Shot Put: Dixon (H), 48-2; High Jump: Backus (H), 5-08; Long Jump: Williams (H), 21-4; Triple Jump: Nixon (H), 43-3.
Records: Hamden 7-3

 

Hand wins two
(at North Haven)
Team results: Hand 89, North Haven 61; Hand 142, Career 8; North Haven 145, Career 5.
Individual results: 4×800 relay: Hand (Mike Healey, Bryce Thomson, Griffin parades, Connor Favre) 9:46.8; 4×100 relay: Hand (Tommy Wilson, Shane Switzer, Scott Switzer, Max Veth) 45.8; 110 hurdles: Nick Sbabo NH 15.9; 100: Wilson. H, 10.9; Javelin: Tyler Smith NH 144’; 1600: Kevin Clarke H 4:45.6; 400: Mike Gentile H 52.6; 300 hurdles: Sbabo NH 42.8; Long jumpo: Chris Parisella NH 17’ 5”; 800: Adam Taylor H 2:10.4; 200: Veth H 23.8; Shot put: Pat Vanacore NH 46’ 1”; 3200: Chris Parker H 10:39.2; Pole vault: Ian Bergere H 13’ 6”; High jump: Medhi Azizi NH 5’ 6”; Discus: Christian Black NH 127’; Triple jump: Dan Healey H 39’ 5”; 4×400 relay: Hand (Thomson, Andrew Rossi, John Hartman, Jake Moray) 3:49.3.
Records: North Haven 5-5.

 

Girls track
Sacred Heart Academy wins two
(At Hamden)
Team results: Hamden 70, SHA 80; Hamden 104, Lyman Hall 43; SHA 120, Lyman Hall 30
4×800 relay: SHA (Rocco, Sullivan, Cunningham, Gracia) 10:29.6 ; 4×100 relay: SHA (Gollci, Jackson, Hulasinski, Sansone) 54.1; 100 hurdles: Andie Sansone (SHA) 16.7; 100: Nasia Norris (Hamden) 13.7; Javelin: Marron (LH) 81-5; Long Jump: Nasia Norris (Hamden) 15-10; 1600: Abby Lieberman (Hamden) 5:53.9; 400: Lia Acosta (Hamden) 61.8; Shot put: Walsh (LH) 27-4; 800: Becca Flores-Vitti (Hamden) 2:34.7; High Jump: Becky Golia (SHA) 5-2; 300 Hurdles: Jasmin Russo (SHA) 50.8; 200: Bianca Kennedy (Hamden) 28.3; Triple Jump: Wall (LH) 32-7.5; 3200: Ashley Cambisaca (Hamden) 12:46.4; Discus: Kobrowski (SHA) 96-5; Pole Vault: Maggie O’Donnell (Hamden) 7-6; 4×400 relay: Hamden (Mongillo, Bacote, Flores-Vitti, Acosta) 4:19.8

 

Platt Tech 82, Bullard Haven 77, Norwich Tech 55
4×800 relay: BH 12:57; 4×100: BH 56.3; 100 hurdles: Hammett (BH), 20:07; 100: Hammett (BH), 13.4; 1600: Velez (BH), 7:03; 400 hurdles: Boone (PT), 1:11; 300 hurdles: Gentey (NT), 60.7; 800: Valez (BH), 3:07; 200: Boone (PT), 28.90; 3200: NT; 4×400: BT; javelin: Rafael (PT), 65-8; shot put: Quadarella (PT), 23-5; discus: Rafael (PT), 61-3; long jump: Allen (PT), 11-5.

 

Comments

Leave a Reply