2013 girls volleyball state tournament scoreboard

CLASS LL

SECOND ROUND
Thursday, Nov. 7
SECOND ROUND
Thursday’s results
Top bracket
No. 1 Cheshire 3, No. 17 Norwich Free Academy 1
No. 8 Amity 3, No. 9 South Windsor 0
No. 4 Darien 3, No. 13 Southington 1
No. 5 Fairfield Ludlowe 3, No. 12 Stamford 0
Bottom bracket
No. 2 Staples 3, No. 15 Danbury 1
No. 7 Simsbury 3, No. 10 Newtown 1
No. 3 Greenwich 3, No. 19 Trumbull 0
No. 6 Glastonbury 3, No. 11 Ridgefield 2
QUARTERFINALS
Saturday, 7 p.m., unless otherwise noted
No. 8 Amity at No. 1 Cheshire
No. 5 Fairfield Ludlowe at No. 4 Darien, 4 p.m.
No. 7 Simsbury at No. 2 Staples
No. 6 Glastonbury at No. 3 Greenwich

SEMIFINALS
Nov. 14 at TBA

FINALS
Nov. 16 at Berlin, 7 p.m.
——————————————————————-

 

CLASS L

SECOND ROUND
Thursday’s results
Top bracket
No. 1 Farmington 3, No. 17 Avon 1
No. 9 E.O. Smith 3, No. 25 Woodstock Academy 1
No. 4 Ledyard 3. No. 20 Fitch 0
No. 5 Mercy 3, No. 12 Masuk 1
Bottom bracket
No. 2 RHAM 3, No. 18 Branford 0
No. 7 Platt 3, No. 23 Bristol Central 2
No. 3 Barlow 3, No. 19 Lyman Hall 0
No. 6 Bristol Eastern 3, No. 11 Maloney 1
QUARTERFINALS
Saturday, 7 p.m.
No. 9 E.O. Smith at No. 1 Farmington
No. 5 Mercy at No. 4 Ledyard
No. 23 Bristol Central at No. 2 RHAM
No. 6 Bristol Eastern at No. 3 Barlow

SEMIFINALS
Nov. 14 at TBA

FINALS
Nov. 16 at Berlin, 4 p.m.
——————————————————————-

CLASS M

SECOND ROUND
Wednesday, Nov. 6

Top bracket
No. 1 Woodland 3, No. 16 East Catholic 2
No. 8 Tolland 3, No. 9 Bethel 0
No. 13 Brookfield 3, No. 4 Bullard-Havens 0
No. 5 Waterford 3, No. 12 St. Joseph 1
Bottom bracket
No. 18 Rocky Hill 3, No. 2 Lewis Mills 2
No. 7 Northwestern 3, No. 10 Wolcott 1
No. 3 Granby 3, No. 14 Sheehan 0
No. 6 Foran 3, No. 11 Ellington 1

QUARTERFINALS
Friday, Nov. 8

Foran 3, Granby Memorial 2 (25-21, 25-16, 13-25, 15-25, 16-14)
Rocky Hill 3, Northwestern 0 (25-18, 25-15, 25-14)
Waterford 3, Brookfield 0 (25-8, 25-23, 25-23)
Woodland 3, Tolland 2 (25-19, 14-25, 25-18, 28-30, 15-7)

SEMIFINALS
Nov. 13, 7 p.m.

No. 1 Woodland (19-1) vs. No. 5 Waterford (15-5) at Glastonbury
No. 18 Rocky Hill (12-10) vs. No. 6 Foran (14-6) at Pomperaug

FINALS
Nov. 16 at Berlin, 1 p.m.
——————————————————————-

CLASS S

SECOND ROUND
Wednesday, Nov. 6
Top bracket
No. 1 Morgan 3, No. 17 Bloomfield 0
No. 24 Valley Regional 3, No. 8 Capital Prep 2
No. 4 Coventry 3, No. 13 Ansonia 1
No. 21 Hale-Ray 3, No. 5 Wilcox Tech 1
Bottom bracket
No. 2 Haddam-Killingworth 3, No. 15 Griswold 0
No. 7 East Hampton 3, No. 23 Northwest Catholic 0
No. 3 Lyman Memorial 3, No. 19 Terryville 0
No. 11 Coginchaug 3, No. 6 Wolcott Tech 0

QUARTERFINALS
Friday, Nov. 8
No. 1 Morgan 3, No. 24 Valley Regional 1
No. 4 Coventry 3, No. 21 Hale-Ray 0
No. 7 East Hampton 3, No. 2 Haddam-Killingworth 1
No. 3 Lyman Memorial 3, No. 11 Coginchaug 0

SEMIFINALS
Nov. 13 at SMSA
No. 3 Lyman Memorial vs. No. 7 East Hampton, 5 p.m.
No. 1 Morgan vs. No. 4 Coventry, 7 p.m.

FINALS
Nov. 15 at Berlin, 7 p.m.

Leave a Reply