All-Time New Haven Register High School Athletes of the Year

  1994-95 Pierre Venditti (Law) Diane Potkay (Derby) 1995-96 Steve Coughlin (Ansonia) Lisa Barbaro (Morgan) 1996-97 Mike O’Keefe (Notre Dame-WH) Lisa Barbaro (Morgan) 1997-98 Peter Fink (H-K) Sarah Katinger (Bunnell) 1998-99 Adam Greenberg (Guilford) Nicholette Chambers (Hillhouse) 1999-2000 Chris Tracz (North Branford); Megan Miller (Law) 2000-01 Glenn McFadden (Hillhouse) Jenn Piazza (Lyman Hall) 2001-02 Brian […]

All-Time New Haven Register Connecticut All-State Girls Basketball Teams

  1975 Class L Debbie Napoli, Trumbull Frances Williams, Lee Karen Gerowe, Lee Tanya Jackson, Lee Jill Rhodes, Shelton Class M Meg Winfield, Foran C.B. Tomasiewicz, Weston Cindy Lewis, Notre Dame (Ffld.) Kim Height, Gilbert Betsy Foy, Smith Class S Dawn DaDalt, Stafford Sally Markiewicz, Bacon Academy Anne Lindsay, Avon Valerie Sirois, RHAM Denise Gileau, […]

All-Time New Haven Register All-Area Girls Cross Country Teams

    2010 Sarah Cotton, Hand – Mvp Michele Moore, Hillhouse – Coach Amanda Levy – Guilford Megan Powell, Guilford Kathleen Kalbian, Cheshire Megan Lynch, Hand Natasha Barrow, Hand Mara Lieberman, Hamden Ally Gates, Valley Regional Katie Ferrall, Guilford Kellie Davis, Hillhouse 2009 Lauren Sara, Bunnell – Mvp Robert Schaefer, Cheshire – Coach Sarah Cotton, […]

All-Time New Haven Register All-Area Boys Cross Country Teams

    2010 Connor Rog, Fairfield Prep – Mvp Jon Faitsch, Guilford – Coach Dan Nestor, Hand Dean Bhatt, Amity Muad Hrezi, Naugatuck Jonathan Annelli, Xavier Jeff Moretti, Guilford Kevin Maguire, Guilford Ian Albert, Xavier David Pugliese, Xavier Clark Shurtleff, Amity 2009 Sean Mueller, Cheshire – Mvp Bryce Lindamood, Hamden Chris Fitzsimons, Hamden Jason Funaro, […]

All-Time New Haven Register All-Area Girls Volleyball Teams

    2010 Sage Esposito, Foran – Mvp Michelle Cabaldon, Wilbur Cross – Coach Tina Tassitano, Shelton Emily Werth, Cheshire Caitlin Stapleton, Law Amber Bepko, Mercy Aaliyah Robinson, Wilbur Cross Jess Patrizi, Woodland Alisha Noble, Wilbur Cross Clare Kane, Sacred Heart Academy Allie Henry, Mercy Meaghan Abbott, Law Christine Cretella, Seymour Taylor Delvecchio, Coginchaug Katie […]

All-Time New Haven Register All-Area Boys Volleyball Teams

  2012 Sue Bavone, Cheshire (Coach) Matt Ward, Cheshire Greg Woods, Xavier Matthew Lasance, Hand Nate Howard, Cheshire Raymond Brumleve, Cheshire Tyler Sweigard, Cheshire Ryan Cuppernull, Cheshire Eliott Demelier, Amity 2011 Sue Bavone, Cheshire (Coach) Joseph Bahgat, Cheshire Kurt Johnson, Xavier Matthew Lasance, Hand Nate Howard, Cheshire Raymond Brumleve, Cheshire KC Philcox, Cheshire Ryan Cuppernull, […]

All-Time New Haven Register All-Area Gymnastics Teams

  2011 Katie Frese, Valley Regional – MVP Kelly Smith, Hand – Coach Alicia Rinaldi, Guilford Meghan French, Shelton Kendall Jerzyk, Hand Melissa Luster, Valley Regional Stefani Taschner, Hand Kimmy Megargee, Hand Dana Colonese, Guilford Maggie Calamari, Valley Regional Margaret Dubey, Valley Regional Hanna Kelly, Haddam-Killingworth Danielle Novak, Law 2010 Katie Frese, Valley Regional – […]

All-Time New Haven Register All-Area Boys Golf Teams

  2012 Jim Holleran, Hand (Coach) Geoff Vartelas, Xavier (MVP) Ryan Moore, Guilford Kyle Buschmann, Xavier Chris Bennett, Hand Alex Marieb, Amity Brent Marieb, Amity Eric Austin, Notre Dame Brian Carlson, Hand Geoff DeVille, Xavier Eric Dietrich, Cheshire Rasmey Kong, North Haven Tim Swensen, Hamden Hall 2011 George Taylor, Amity (Coach) Gil Lassen, Cheshire (MVP) […]

All-Time New Haven Register All-Area Boys Lacrosse Teams

2012 A.J. Raccio, Hamden Hall (Coach) Matt Brophy, Fairfield Prep (MVP) Jimmy May, Branford Kevin Pasquale, Cheshire Hunter Mayhew, Hand Billy Ring, Guilford Kevin Adams, Cheshire Tyler Benson, North Haven Kevin Brown, Fairfield Prep Michael Seelye, Fairfield Prep Andrew Hatton, Fairfield Prep Jamie DeNicola, Hamden Hall Jashon DeSenna, Hopkins Mike Knapp, Guilford Will Reynolds, Hand […]

All-Time New Haven Register All-Area Girls Lacrosse Teams

2012 Dan Warburton, Cheshire (Coach) Maria Blois, Cheshire (MVP) Leigh Rooney, Guilford Alyssa Hague, Cheshire Christy Forrest, Hand Kara McHugh, Hand Kathleen Kalbian, Cheshire Kiley Anderson, Haddam-Killingworth Rachel Passarelli, Hopkins Avery Giorgio, Hamden Hall Krystina Reynolds, Hamden Hall Alexis Sansone, Cheshire Riley Smith, Guilford Emily Dulak, North Branford Allison Carey, Lauralton Hall Nicole Casasanta, Sacred […]

All-Time New Haven Register All-Area Boys Track Teams

  2012 Thom Jacobs, Amity (Coach) Jake Scinto, Cheshire (MVP) Will Teas, Morgan Darryn Horner, Hillhouse Joe Stein, Shelton Tom Lupoli, Sheehan Connor Rog, Fairfield Prep Hugh Whelan, Hand Treyvon Moore, Career Nick Duval, Haddam-Killingworth Jacob Tomczak, Derby Scott Lang, Woodland Deangelo Berry, Xavier Dave Pugliese, Xavier Dave Karabinos, Amity Clark Shurtleff, Amity 2011 Tim […]

All-Time New Haven Register All-Area Girls Track Teams

2012 Peter Cappezone, Old Saybrook (Coach) Precious Holmes, Hillhouse (MVP) Allison Gates, Valley Regional Onalee Collins, North Haven Becki Golia, Sacred Heart Academy Taylor Drayton, Oxford Katie Carman, North Haven Deanna Jones, Wilbur Cross Chaslynn Saucier, Wilbur Cross Kellie Davis, Hillhouse Brianna Sims, Hillhouse Jaliyah White, Hillhouse Elizabeth Christensen, Guildford Joya Helander, Hand Tara Lee, […]

All-Time New Haven Register All-Area Boys Tennis Teams

2013 Bradley Orban, Foran (MVP) Dawn Fagerquist, Hand (Coach) Zach Bayer, Hamden Hall Peter Conklin, Hopkins Kevin Culligan, Fairfield Prep Phi Hochman, Amity Varun Jayaram, Xavier Luke Lemieux, Guilford junior Sayer Paige, Hopkins Jeremy Reichentahl, Cheshire junior Alex Rieger, Hand Scott Rubinstein, Hand Jason Seidman, Amity 2012 Bill Ewen, Hopkins (Coach) Nolan Paige, Hopkins (MVP) […]

All-Time New Haven Register All-Area Girls Tennis Teams

2013 Dina Weick, Amity (MVP) Chris Marra, Guilford (Coach) Gabriella Diotalevi-Claudia Lohn, Hand Mary Kate Fornshell, Lauralton Hall Kristen Forscher, Guilford Amelia Hoyt, North Haven Victoria Li, Amity Erica Meno, Hopkins Emily Migliorini, North Haven Melissa Parker, Hand Rachel Petrini, Hand Anna Toscano, Cheshire 2012 Kitty Palmer, Hand (Coach) Taylor Fay, Hand (MVP) Jessica Seidman, […]

All-Time New Haven Register All-State baseball teams

2012 Scott Gura, Shelton (Coach) Bryan Daniello, McMahon (MVP) Matt Blandino, Bristol Central Joe Burns, St. Joseph Dylan Callahan, Greenwich Mike Concato, Amity Manny Cruz, Wolcott Gary Flowers, Notre Dame-West Haven Casey Gaynor, Greenwich Aaron Hill, Fitch Ray Kreiger, Derby Baylor Lapointe, RHAM B.J. McNaughton, Cromwell Vin Siena, Amity Kyle Wilcox, Newtown Justin Robarge, Southington […]

All-Time New Haven Register All-Area baseball teams

2012 Scott Gura, Shelton (Coach) Vin Siena, Amity (MVP) Mike Concato, Amity Ryan Daiss, Shelton Nick Dummar, Branford Austin French, Hamden Hall Gary Flowers, Notre Dame Matt Albanese, Xavier Colin Haydu, Derby Ray Kreiger, Derby Ryan Manning, Firan Mike Forgione, North Branford Ryan Testani, Shelton Marcello Ursini, Shelton Joe Zanghi, Foran Griffin Garabedian, Notre Dame […]

All-Time New Haven Register All-Area boys basketball teams

2012-13 Andre Anderson, Hillhouse – Mvp Renard Sutton, Hillhouse – Coach Bobby Bynum, Hillhouse Raiquan Clark, Hillhouse Chan Williams-bey, Wilbur Cross Josh Fleming, Wilbur Cross Bernard Brantley, Stratford Issac Vann, Bunnell Matt Nolting, Bunnell Austin Woods, Foran Zac Campbell, Amity Jon Luster, Valley Regional Chris Connor, Valley Regional Paschal Chukwu, Fairfield Prep Tim Butala, Fairfield […]

All-Time New Haven Register All-State boys basketball teams

1949 Charley Mazurek, Hartford Bulkeley Vinnie Drake, Ansonia Andy Hircko, Torrington Lee Brennan, Bristol Phil Ragozzino, Commercial 1950 Class A Tom Blackwood, Ansonia Bob Burnley, Hillhouse Archie Tolis, New Britain Charley Mazurek, Hartford Bulkeley Ernie Petrucciano, Brpt. Central Class B Philip Jones, Stonington Michael Duffy, Darien Fran Walinsky, Derby Andy Comcowich, Shelton Roger Morgan, Middletown […]

All-Time New Haven Register All-State softball teams

  2000 SS: Nicole de Fau, Southington (MVP) C: Audra Rockefeller, Seymour P: Kelly Coppola, Amity CF: Tiffany Egnaczyk, Amity SS: Jenn Piazza, Lyman Hall 2B: Laura Sandonato, Trumbull C: Kara Lacey, Cheshire 2B: Taylor Bengston, Newington P: Cathy Byrne, Newtown P: Pam Mazzarella, Brookfield CF: Lesley Ferrara, Stamford SS: Monica Hayes, Bristol Central SS: […]

All-Time New Haven Register All-Area boys indoor track teams

2013 Harold Cooper, Hillhouse Matt Edwards, North Branford Cameron Swift, Oxford Christian Alvarado, Fairfield Prep (MVP) Nik Griswold, Foran Matthew Marcarelli, North Haven DeAngelo Berry, Xavier Sung-In Johnson, Wilbur Cross Ryan Pearl, Hamden Michael Vitale, Amity Will Teas, Morgan John Spencer, North Haven Dan Baum, Sheehan David Karabinos, Amity Terrence Lewis, Law Coach: Floyd Parness, […]