2014 All-SCC Spring Sports Teams

Boys Volleyball

First Team

Tyler Barwise (Amity Regional), Ted Li (Cheshire), Anthony Carbone (Cheshire), Colin Haensel (Cheshire), Eric Kocur (Shelton), Andre Zumerchik (Xavier), Kevin Berger (Xavier)

Second Team

Nick Bottone (Amity Regional), Patrick Lindner (Cheshire), Trenton Hager (Cheshire), Wes Kimmel (Daniel Hand), Grant Fevrier (Shelton), John Hunter (Shelton), John Babon (Xavier)

Golf

Brent Marieb (Amity Regional), Billy Emery (Amity Regional), Brian Carlson (Daniel Hand), Tommy Pellet (Daniel Hand), Justin Freund (Daniel Hand), Andrew Sciarretta (Fairfield Prep), James Nemia (Fairfield Prep), Zach Iannone (Notre Dame), Rasmey Kong (North Haven), Willy Stone (Sheehan)

Softball

All-Quinnipiac Division

Astin Donovan (Mercy), Stephanie Mangiameli (Mercy), Madison DeRita (Mercy), Brianna Sawicki (Mercy), Molly Flowers (Sacred Heart Academy), Becca Marks (Sacred Heart Academy), Leah Rowe (Hamden), Kelly O’Connor (Hamden), Sierra Santana (West Haven), Keil Watts (West Haven), Amber Bonewicz (West Haven)

All-Oronoque Division

Talia Loda (East Haven), Jenna Gaudioso (East Haven), Alyssa Apuzzo (East Haven), Allison Luzzi (East Haven), Amanda Kenny (North Haven), Rachel Giatrelis (North Haven), Mia Martinez (North Haven), Tara Dearing (Branford), Cassidy Murphy (Branford), Nicole Carrano (Branford), Alex Fargeorge (Wilbur Cross)

All-Housatonic Division

Jenna DiLorenzo (Amity Regional), Katie Koshes (Amity Regional), Teresa Marchitto (Amity Regional), Heather Watt (Amity Regional), MacKenzie Juodaitis (Cheshire), Olivia Odermatt (Cheshire), Casey Harding (Cheshire), Sara Pisanelli (Sheehan), Missy Pereira (Sheehan), Kendall Hansen (Shelton), Morgan Shura (Lyman Hall)  

All-Hammonasset Division

Stephanie Cameron (Jonathan Law), Amanda Leone (Jonathan Law), Jenna Bernard (Jonathan Law), Danielle Gray (Jonathan Law), Mel Rennie (Daniel Hand), Katie Omdahl (Daniel Hand), Maddie Yaggi (Daniel Hand), Fallon Bevino (Foran), Dani Kemp (Foran), Ana Gomez (Hillhouse), Olivia Boudreau (Guilford)

Baseball

All-Housatonic

Wes Robertson (Cheshire), Sal Gozzo (Sheehan), Jake Russo (Amity Regional), Ben Miller (Lyman Hall), Cooper Mrowka (Cheshire), Dan Schock (Cheshire), Brandon Gauthier (Sheehan), Sebastian DeMauro (Amity Regional), Ethan Lonardelli (Cheshire), Turner French (Sheehan), Anthony Capoziello (Amity Regional)

All-Oronoque

Mike Caruso (Career), Nick Lamberti (East Haven), Josh Colon (Career), Tyler Criscuolo (Branford), Isiah Rodriguez (Branford), Josh Lopez (North Haven), Steve Cochrane (East Haven), Will Jackson (Career), Jose Negron (Career), Jeff Cunningham (North Haven), Kevin Rivas (Wilbur Cross)

All-Quinnipiac

Rick Balzano (West Haven), Shawn Blake (Fairfield Prep), Matt Moskal (Hamden), Alex Parkos (Xavier), Nick Price (West Haven), Drew Arciuolo (Notre Dame), Nick Roy (Xavier), Matt Carter (West Haven), John Amendola (Notre Dame), Kevin Stone (Fairfield Prep), Simon Whiteman (Fairfield Prep)

All-Hammonasset

Dillon Rocha (Jonathan Law), Jake Rouse (Jonathan Law), Jim Palmer (Jonathan Law), Ray Miklos (Daniel Hand), Jack Pancak (Daniel Hand), Scott Braren (Daniel Hand), Mike Afeltra (Guilford), Dan Gardner (Daniel Hand), Kevin Johnson (Jonathan Law), Rich Dow (Jonathan Law), Sam Olsson (Foran)

Girls Tennis

Division I

Singles: Emily Migliorini (North Haven), Daphne Kreiger (Amity Regional), Kristen Forscher (Guilford), Claire Foster (Amity Regional), Anna Babbin (Guilford), Rigel Mahmood (Shelton)

Doubles:  Gabby Diotalevi/Megan Sosensky (Daniel Hand), Jamie Thimineur/Rachel Einbinder (Amity Regional), Anna Levinson/Naagma Timakondu (Foran)

Division II

Singles: Vidhya Maran (Hamden), Nadja Pejovic (Cheshire), Lianne Maynard (Jonathan Law), Tyla Goodbridge (Career), Julia Watsky (Branford), Katie Esposito (Hamden)

Doubles: Jocelyn Giordano/Maria Quagliano (Branford); Christy Freitag/Katie Freitag (Cheshire), Krista Peterson/Emma Sears (Lyman Hall)

Boys Tennis

Division I

Singles: Jason Seidman (Amity Regional), Alex Rieger (Daniel Hand), Bradley Orban (Foran), Scott Rubinstein (Daniel Hand), Jeremy Reichenthal (Cheshire), Carl Thurston (Sheehan)

Doubles: Luke Lemieux/Evan Powell (Guilford), David Schulz (Daniel Hand), Nick Sabatelli (Amity Regional), Gabe Betancur (Amity Regional), Matt McKinney (Fairfield Prep)

Division II

Singles: Rich Ciamarra (Xavier), Roy Smith (Notre Dame), Brandon Howard (Hamden), John Delgado (West Haven), Mike DeFelice (Notre Dame), Bobby Phong (Jonathan Law)

Doubles: Gabe Sparks/Pat Francis (Notre Dame), Mike Iovanne/Evan Manemeit (North Haven), Dillon Amble/Rob Borea (Xavier)

Girls Lacrosse

First Team

Lauren Cole (Daniel Hand), Marnie Jacobs (Guilford), Sarah Turner (Amity Regional), Erin Mammele (Daniel Hand), Maddy Levy (Cheshire), Edy Moritz (Guilford), April Simmons (Branford), Maggie Sullivan (North Haven), Brooke Barry (Daniel Hand), Grace Ireland (Guilford), Michelle Federico (Cheshire), Emilee Wargo (Daniel Hand), Natalie Grimm (Branford)

Second Team

Sam Cozzolino (Hamden), Emma Bonassar (Mercy), Allyson Hemstock (West Haven), Olivia Larson (Cheshire), Brenna Hobin (Daniel Hand), Cara Kennedy (Hamden), Emma Jewett (Guilford), Kira Saunders (Amity Regional), Lily Fontes (Hamden), Katrina Niedziela (Guilford), Kelly Niziolek (Daniel Hand), Alexa Carbone (Cheshire), Jessie Severino (Branford)

Boys Lacrosse

First Team

Attack: Colin Uyeki (North Haven), Cole Pecora (North Haven), John Edmonds (Fairfield Prep), Burke Smith (Fairfield Prep), Wesley Reid (Xavier)

Midfield: Austin Sims (Fairfield Prep), Joe Choiniere (Amity Regional), Cam Harris (Fairfield Prep), Matt Blois (Cheshire), Patrick Lambert (Fairfield Prep), Ethan Suraci (North Haven)

Defense: Anthony Johnson (Fairfield Prep), John Burkinshaw (Xavier), David Knapp (Guilford), Max Trudeau (Fairfield Prep)

Goalie: Jack O’Connor (Fairfield Prep)

LS Defensive Midfielder: Greg Onofrio (Xavier)

SS Defensive Midfielder: Ted Long (Fairfield Prep)

Second Team

Attack: Will Dacey (Guilford), Jake Milner (Amity Regional), Bryan McManus (Daniel Hand), Colin O’Donnell (Xavier), Josh Kreitler (Shelton)

Midfield: Frank Ranfone (Guilford), Tyler Burns (Amity Regional), Reid Sweitzer (Daniel Hand), Zach White (Foran), Rob LoRicco (Guilford), Mike Cinicolo (Daniel Hand)

Defense: Nick Wright (Amity Regional), Jordan Fredericks (North Haven, Tyler Bailey (Cheshire), Andrew Jones (Foran), Connor Paleski (Branford)

Goalie:  Jared Lawson (Cheshire)

LS Defensive Midfielder: Nick Franchuk (Fairfield Prep)

SS Defensive Midfielder: Jack Cunningham (Cheshire)

Girls Outdoor Track & Field

First Team

Chaslynn Saucier (Wilbur Cross), 100 meters

Zoie Reed (Amity Regional), 200 meters and Long Jump

Tonija Young-Spencer (Hillhouse), 400 meters

Danae Rivers (Wilbur Cross), 800 and 1600 meters

Kaleigh Roberts (Mercy), 3200 meters

Anna Atkinson (Branford), 100 meter hurdles

Jaliyah White (Hillhouse), 300 meter hurdles

Daniel Hand (Justine Griffith, Hailey Raudat, Molly Citrin, Samantha Schaefer), 4 x 100 meter relay

Wilbur Cross (Leah Rivers, Gabby Curtis, Shea Connors, Denae Rivers), 4 x 400 meter relay

Mercy (Bridgid Selfors, Mackenzie Pias, Hannah Albert, Kaleigh Roberts), 4 x 800 meter relay

Becki Golia (Sacred Heart Academy), High Jump

Selina Sampieri (Cheshire), Pole Vault

Jaliyah White (Hillhouse), Triple Jump

Destiney Coward (East Haven), Shot Put

Michaela Mendygral (Sheehan), Discus

Victoria Begley (Shelton), Javelin

Second Team

Zoie Reed (Amity), 100 meters

Alethia Moore (Hillhouse), 200 meters

Brooke Krohley (Amity Regional), 400 meters

Kathryn Phillips (Daniel Hand), 800 meters

Liz Fengler (Sheehan), 1600 and 3200 meters

Milani Glass (Career), 100 meter hurdles

Samantha-Jo Hartmeyer (Shelton), 300 meter hurdles

Hillhouse (Alethia Moore, Diana Skinner, Tonija Young-Spencer, Jaliyah White), 4 x 100 meter relay

Amity Regional (Brooke Krohley, Christine Hill, Shayln Sullivan, Allisa Beedle), 4 x 400 meter relay

Amity Regional (Dakota Kelly, Emma Tucker, Melissa Taggert, Lisa Gorham), 4 x 800 meter relay

Victoria Wall (Lyman Hall), High Jump

Laurel Bailey (Shelton), Pole Vault

Milani Grace (Career), Long Jump

Vanessa Brown (West Haven), Triple Jump

Michaela Mendygral (Sheehan), Shot Put

Destiney Coward (East Haven), Discus

Lauren Oakes (Shelton), Javelin

Boys Outdoor Track & Field

First Team

Tom Kane (Shelton), 100 meters

Tyreise Swain (Hillhouse), 200 meters

Ben Feola (Amity Regional), 400 meters

Griffin Cobb (Sheehan), 800 meters

Christian Alvarado (Fairfield Prep), 1600 and 3200 meters

Aaron Rattley (Amity Regional), 110 meter hurdles

Wesley Kocurek (Shelton), 300 meter hurdles

Hillhouse (Akiel Smith, Tyreise Swain, Darius Wise, Corey Maddox), 4 x 100 meter relay

Sheehan (Griffin Cobb, Carl Verch, Matt Baum, Connor Hourign), 4 x 400 meter relay

Branford (Luke Arsenault, Nathan D’Amico, Ryan Connell, Alec Janis), 4 x 800 meter relay

Nik Griswold (Foran), High Jump

Ian Bergere (Daniel Hand), Pole Vault

Conor Williams (Notre Dame), Long Jump

Joe Cantone (Sheehan), Triple Jump

Akeemo Dixon (Hamden), Shot Put

Peter Cotto (Shelton), Discus

Matthew Post (Amity Regional), Javelin

Second Team

Xavier Ward (Hamden), 100 meters

Tyler Post (Cheshire), 200 meters

Tyreise Swain (Hillhoue), 400 meters

Mark Fusco (Cheshire), 800 meters

Christopher MacKay (Amity Regional), 1600 meters

Zachary Williams (Xavier), 3200 meters

Mark Pigatt (Amity Regional), 110 meter hurdles

Matt Baum (Sheehan), 300 meter hurdles

Hamden (John Lomax, Evan Walker, Xavier Ward, Trevor Perry), 4 x 100 meter relay

Hillhouse (Corey Maddox, Darius Wise, Akiel Smith, Brendon Stewartson), 4 x 400 meter relay

Shelton (Liam Fama, Michael Lynders, Seth Shuster, Dylan Smith), 4 x 800 meter relay

Wadson Petithomme (Shelton), High Jump

Rich Sangster (Daniel Hand), Pole Vault

Brendon Sebastian (West Haven), Long Jump

Bryant Backus (Hamden), Triple Jump

Chibueze Njoku (Cheshire), Shot Put and Discus

Vincent D’Amore (Fairfield Prep), Javelin

 

Comments

  1. Sarcastic says

    What a wonderful list of accomplished athletes. I am so glad the day of politics and Favoritism are gone.

Leave a Reply