2014 CIAC softball tournament schedule / results

CIAC LogoCLASS LL

FIRST ROUND

Monday, June 2
Upper bracket:
Newtown 4, Trumbull 0
Cheshire 10, Hamden 0
Ludlowe 13, New Milford 6
Bristol Central 18, New Britain 3
East Hartford 5, Danbury 3
Hand 9, Staples 7
Stamford 7, New Canaan 2
Lower bracket:
Newington 11, Manchester 1
Amity 2, Simsbury 1
Norwich Free Academy 11, Norwalk 4
Greenwich 5, West Haven 1
Westhill 7, Conard 3
Mercy 23, Kennedy 2 (5)
South Windsor 3, Fairfield Warde 0

SECOND ROUND

Tuesday, June 3
Amity 2, Norwich Free Academy 0
Bristol Central 9, East Hartford 1
Cheshire 3, Fairfield Ludlowe 1
Daniel Hand 6, Stamford 5
Darien 18, Newington 2(5)
Greenwich 3, Westhill 2(8)
South Windsor 9, Mercy 6(8)
Southington 13, Newtown 0

QUARTERFINALS

Friday, June 6
Southington 2, Cheshire 1
Hand 8, Bristol Central 7
Amity 5, Darien 4
South Windsor 4, Greenwich 0

SEMIFINALS

Tuesday, June 10

Amity 2, South Windsor 1
Southington 8, Daniel Hand 0

FINALS

Saturday, June 14
Southington 1, Amity 0 (15)

CLASS L

FIRST ROUND

Monday, June 2
Top bracket:
Watertown 7, RHAM 2
Maloney 8, Brookfield 1
East Lyme 10, Farmington 0
Windsor 4, Naugatuck 3 (8)
Bristol Eastern 8, Bacon Academy 3
Bottom bracket:
Foran 6, Barlow 0
Berlin 6, Branford 3
Sacred Heart Academy 12, E.O. Smith 0
Law 3, Middletown 2 (8)

SECOND ROUND

Tuesday, June 3
Berlin 8, Rockville 0
Fitch 8, Watertown 0
Jonathan Law 3, Sheehan 1
Lauralton Hall 5, Bristol Eastern 0
Maloney 3, East Lyme 1
Sacred Heart Academy 3, Masuk 1
Torrington 7, Foran 3
Windsor 3, Pomperaug 2

QUARTERFINALS

Friday, June 6
Fitch 4, Maloney 2
Lauralton Hall 4, Windsor 0
Berlin 4, Torrington 2
Sacred Heart Academy 4, Law 1

SEMIFINALS

Wednesday, June 11
Fitch 8, Lauralton Hall 4
Sacred Heart Academy 7, Berlin 0

FINALS

Friday, June 13

Fitch 3, Sacred Heart Academy 1

CLASS M

FIRST ROUND

Monday, June 2
Top bracket:
Ellington 10, Lewis Mills 6
Woodland 7, Northwest Catholic 4
Suffield 10, Tolland 2
Rocky Hill 6, Plainville 1
Stonington 4, Nonnewaug 0
Platt Tech 2, Killingly 1
Waterford 15, Wilcox Tech 0
Bottom bracket:
Granby 5, North Branford 4
East Haven 14, Valley Regional 0
Griswold 3, Montville 1
St. Joseph 15, Wolcott 0 (6)
Haddam-Killingworth 6, Holy Cross 0
Oxford 12, Plainfield 0
Enfield 18, Kaynor Tech 1

SECOND ROUND

Tuesday, June 3
East Haven 5, Griswold 4
Northwestern 7, Granby Memorial 6
Oxford 16, Enfield 0
Rocky Hill 10, Stonington 9
Seymour 3, Ellington 1
St. Joseph 9, Haddam-Killingworth 1
Suffield 4, Woodland 3
Waterford 18, Platt Tech 0

QUARTERFINALS

Thursday, June 5
Rocky Hill 4, Waterford 1

Friday, June 6
Seymour 5, Suffield 0
East Haven 5, Northwestern 0
St. Joseph 1, Oxford 0 (9)

SEMIFINALS

Wednesday, June 11
Seymour 4, Rocky Hill 3 (9)
East Haven 1, St. Joseph 0

FINALS

Friday, June 13
Seymour 2, East Haven 0

CLASS S

FIRST ROUND

Monday, June 2
Top bracket:
Stafford 8, Hale Ray 2
Old Saybrook 16, Windsor Locks 1
Cromwell 8, Abbott Tech 0
St. Bernard 7, Shepaug 5
East Granby 10, Westbrook 1
Coginchaug 17, Parish Hill 0 (5)
Bottom bracket:
St. Paul 8, Wamogo 1
University 24, Windham Tech 8 (5)
Notre Dame-Fairfield 12, Norwich Tech 0
Ellis Tech 5, Putnam 3
Wheeler 4, Trinity Catholic 1
Kolbe Cathedral 4, Canton 3

SECOND ROUND

Tuesday, June 3
Coginchaug 4, East Granby 2
Coventry 15, Ellis Tech 0
Notre Dame-Fairfield 21, University 5
Old Saybrook 6, Cromwell 3
St. Bernard 7, Morgan 6
Stafford 20, Acad. of the Holy Family 0
Wheeler 2, Kolbe Cathedral 1(8)

Wednesday, June 4
Thomaston 2, St. Paul 1 (10)

QUARTERFINALS

Thursday, June 5
Coginchaug 3, St. Bernard 1

Friday, June 6

Old Saybrook 14, Stafford 1
Thomaston 5, Notre Dame-Fairfield 3
Coventry 8, Wheeler 5

SEMIFINALS

Tuesday, June 9
Old Saybrook 5, Coginchaug 4
Thomaston 2, Coventry 1(9)

FINALS

Saturday, June 14
Thomaston 7, Old Saybrook 6 (8)

Leave a Reply