2014 CIAC girls basketball tournament pairings / results / schedule

A complete list of the CIAC girls basketball tournament seedings and pairings released Wednesday, Feb. 26. Click on the links for brackets.

CLASS LL

First Round

Amity 57, Darien 39
Career Magnet 67, Glastonbury 50
Daniel Hand 57, Southington 37
E.O. Smith 45, Newington 39
Fairfield Warde 41, Trumbull 37
Greenwich 45, Bristol Central 28
Mercy 73, Crosby 36
Nonnewaug 50, Kennedy 38
Norwich Free Academy 49, Newtown 19
Ridgefield 53, Fairfield Ludlowe 33
Simsbury 49, Hall 43
South Windsor 80, Norwalk 41
Stamford 55, Cheshire 46
Westhill 40, New Milford 30

Second Round, Thursday, March 6,

Amity 46, Daniel Hand 43
Career Magnet 90, Nonnewaug 37
Danbury 47, Simsbury 37
E.O. Smith 55, Norwich Free Academy 51 (OT)
Lauralton Hall 52, Ridgefield 38
Mercy 37, Fairfield Warde 22
South Windsor 57, Greenwich 41
Westhill 45, Stamford 28

QUARTERFINALS, Monday, March 10

Westhill 55, Danbury 54
South Windsor 65, Amity 56
Lauralton Hall 52, E.O. Smith 44
Mercy 48, Career 43

SEMIFINALS, March 14

South Windsor 58, Westhill 40
Lauralton Hall 52, Mercy 43

Championship

March 22 at Mohegan Sun Arena
Lauralton Hall 68, South Windsor 53

CLASS L

First Round

Tuesday, March 4
Avon 61, Bethel 31
Bristol Eastern 56, Windsor 43
East Lyme 46, Middletown 37
Ledyard 53, East Haven 34
Lyman Hall 52, Guilford 34
Masuk 44, Bacon Academy 36
New Fairfield 64, Joel Barlow 35
Northwest Catholic 59, Branford 53
Pomperaug 74, Hillhouse 70
RHAM 79, Wethersfield 41
Sheehan 42, Torrington 40
Watertown 49, Sacred Heart Academy 46 (2OT)
Wilton 61, Naugatuck 25

SECOND ROUND, March 7 & 8

Avon 69, RHAM 45
Bristol Eastern 53, Watertown 46
Capital Prep 74, East Lyme 37
Farmington 64, New Fairfield 45
Lyman Hall 60, Sheehan 42
Weaver 78, Masuk 43
Wilton 69, Pomperaug 38
Ledyard 62, Northwest Catholic 51

QUARTERFINALS

Capital Prep 73, Bristol Eastern 33
Farmington 52, Lyman Hall 48
Ledyard 62, Avon 46
Weaver 73, Wilton 52

SEMIFINALS, March 17 & 18

Weaver 50, Farmington 38
Capital Prep 80, Ledyard 61

Championship

Saturday March 22 at Mohegan Sun Arena
Capital Prep 69, Weaver 53

CLASS M

First Round

Bullard Havens Tech 59, Windham 47
Coginchaug 63, Plainfield 45
Cromwell 62, Enfield 29
East Catholic 33, Northwestern 31
Granby Memorial 44, Prince Tech 31
Holy Cross 54, Wilcox Tech 23
Kolbe Cathedral 71, Kaynor Tech 18
Lewis Mills 56, Waterford 42
Morgan 75, Cheney Tech 26
New London 52, Montville 36
Old Saybrook 52, Haddam-Killingworth 49
Rocky Hill 43, Suffield 34
St. Joseph 45, East Hampton 28
Stonington 54, Plainville 48
Tolland 53, Windsor Locks 31
Wolcott 61, Ellington 48

Second Round 

Thursday, March 6

Cromwell 47, Stonington 30
East Catholic 63, Bullard Havens Tech 30
Holy Cross 44, Wolcott 31
Lewis Mills 55, Old Saybrook 35
Morgan 53, Rocky Hill 38
New London 46, Coginchaug 21
St. Joseph 49, Granby Memorial 32
Tolland 46, Kolbe Cathedral 43

QUARTERFINALS, Monday, March 10

Holy Cross 60, Tolland 51
New London 53, East Catholic 44
Cromwell 67, Lewis Mills 53
Morgan 54, St. Joseph 49

SEMIFINALS, March 14 & 15

New London 44, Holy Cross 32
Morgan 50, Cromwell 39

FINALS

Sunday, March 23 at Mohegan Sun Arena
New London 57, Morgan 52

CLASS S

FIRST ROUND, Tuesday, March 4

Bolton 51, Notre Dame-Fairfield 24
Canton 55, East Windsor 23
Immaculate 61, Windham Tech 25
Lyman Memorial 57, Tourtellotte 37
Sacred Heart 66, Acad. of the Holy Family 21
St. Bernard 50, Housatonic Regional 24
St. Paul Catholic 49, Westbrook 32
Thomaston 65, Old Lyme 45

SECOND ROUND, Friday, March  7

Bolton 51, Notre Dame-Fairfield 24
Canton 55, East Windsor 23
Immaculate 61, Windham Tech 25
Lyman Memorial 57, Tourtellotte 37
Sacred Heart 66, Acad. of the Holy Family 21
St. Bernard 50, Housatonic Regional 24
St. Paul Catholic 49, Westbrook 32
Thomaston 65, Old Lyme 45

QUARTERFINALS, Thursday, March 13

Bolton 47, St. Bernard 41
Sacred Heart 38, Canton 33
St. Paul Catholic 61, Lyman Memorial 41
Thomaston 55, Immaculate 49

SEMIFINALS, March 17 & 18

St. Paul 40, Bolton 39
Thomaston 43, Sacred Heart 32

CHAMPIONSHIP

Saturday, March 22 at Mohegan Sun Arena
Thomaston 61, St. Paul 57 (2 OT)

Comments

  1. hchoopsfan says

    what happened to Danbury? No suprise there. I thought the league might better this yr I guess we’ll see how westhill does against so windsor. i still think the ccc and sec are the toughest conf in state

    • CCC Fan says

      I think the CCC and SCC are clearly the two best leagues. I think the SCC was better at the bottom of the league and the CCC was better in the middle. As for the top of the leagues, we will see in the next week and a half!

  2. Rob (OCEC) says

    No. 1 Capital Prep (22-0) vs. No. 4 Ledyard (21-2), March 17 at Bacon Academy, 6 p.m.

    This game is on the 18th, not the 17th per the CIAC

Leave a Reply