All-Time New Haven Register All-State boys basketball teams

1949
Charley Mazurek, Hartford Bulkeley
Vinnie Drake, Ansonia
Andy Hircko, Torrington
Lee Brennan, Bristol
Phil Ragozzino, Commercial
1950
Class A
Tom Blackwood, Ansonia
Bob Burnley, Hillhouse
Archie Tolis, New Britain
Charley Mazurek, Hartford Bulkeley
Ernie Petrucciano, Brpt. Central
Class B
Philip Jones, Stonington
Michael Duffy, Darien
Fran Walinsky, Derby
Andy Comcowich, Shelton
Roger Morgan, Middletown
Class C
George Dargati, Tourtellotte
Ed Gunderson, Bloomfield
Russell Matteson, Stafford
Ronald Roberts, Ellsworth
James Naum, Tourtellotte
1951
Class A
Eugene King, New London Bulkeley
Ronald DelBianco, Bridgeport Central
Arthur Quimby, New London Bulkeley
Florindo “Porky” Vieira, Brpt. Central
Nicholas Vancho, Harding
Class B
Lou Locarno, Branford
Mathew Catapano, Lyman Hall
Robert Gilmore, Stonington
Joseph Haberl, Newington
Edward Finn, Sacred Heart
Class C
Robert Soroka, Berlin
Henry Louis, Abbott Tech
Andrew Kowalsky, Bloomfield
Thomas Hession, Tourtellotte
Ronald Roberts, Ellsworth
1952
Class A
Reginald Spears, Norwalk
James Gaetano, Hillhouse
Albert Jabs, Bristol
Nicholas Vancho, Harding
Florindo Vieira, Bridgeport Central
Class B
Joe Paul, Branford
Daniel Pisacane, Shelton
Ray Michanczyk, Southington
Robert Hettrick, Wilcox Tech
Bill Adams, Wethersfield
Class C
Dave Shea, Bacon
Harry Harlow, Thomaston
Jim Gallagher, Simsbury
Ed Cone, East Hampton
Jake Dennis, Simsbury
1953
Class A
James O’Connor, New London
Carl Niesobecki, Wilby
Richard Clary, Wilby
Donald Burns, New London
Reginald Spears, Norwalk
Class B
Tony Massari, East Haven
Joe Paul, Branford
Stan Pliska, Rockville
Joe Colella, Bullard-Havens
Dan Crossman, Gilbert
Class C
Ted Vriga, Tourtellotte
Arthur Andreoli, Stafford
Harry Harlow, Thomaston
Richard Kross, Watertown
Joseph Lewandoski, Suffield

1954
Class A
Clarence Thomas, Hartford Public
Harry Bosley, Hillhouse
Mike DiNapoli, Wilbur Cross
Gene Davins, Hillhouse
Harry Dudzinski, Bristol
Class B
Anthony Massari, East Haven
Ernie Bercier, Lyman Hall
Mike Roman, Plainville
Don Crossman, Gilbert
Joseph “Red” O’Mara, East Haven
Class C
Art Andreoli, Stafford
Ken Lutton, East Hampton
Harry Harlow, Thomaston
Ken Hintz, Terryville
Jim Rose, Litchfield
Jack Rose, Ellsworth
1955
Class A
Eugene Davins, Hillhouse
Leon Nelson, Hillhouse
William Schmidt, Hartford Bulkeley
W. Pilkowicz, Milford
Dave Coombs, Ludlowe
Class B
Jay Beal, Wethersfield
John Shearer, Farmington
Richard Dahn, Seymour
Wayne Lawrence, Stonington
Ted Sullivan, East Haven
Jack Zuber, Wilcox Tech
Class C
Joel Sokolov, Stafford
Walt Pajor, Berlin
Miles Grant, Ellsworth
Jack Rose, Ellsworth
Harold DeMars, Terryville
1956
Class A
Johnny Egan, Weaver (MVP)
Harry Hyra, Ludlowe
Al Cole, Manchester
Leon Nelson, Hillhouse
Jim Klosek, Stratford
Class B
Jay Beal, Wethersfield
Dick Ezold, East Haven
Wayne Lawrence, Stonington
Ralph Paolillo, East Haven
Jack Foster, Darien
Class C
Michael Donohue, Hand
Mark Kelley, New Canaan
Maurice “Wilky” Gilmore, New Canaan
Jack Rose, Ellsworth
Michael, Bousquet, Putnam
1957
Class A
Johnny Egan, Weaver (MVP)
Ralph Musto, Meriden
Tom Stagis, New Britain
Ken Tullo, Hillhouse
Johnny Sullivan, Weaver
Marty Sweeney, Sacred Heart
Class B
Marty Blanko, Seymour
Dick Lorenzo, Southington
Ralph Paolillo, East Haven
Les Dahn, Seymour
John DeCaprio, East Haven
Class C
Maurice “Wilky” Gilmore, New Canaan
Nobby O’Connell, Thomaston
Russ Jubrey, Windsor Locks
Billy Rundle, Durham
Dennis Manochi, Abbott Tech
1958
Class A
Carmen Perrone, Hfd. Bulkeley (MVP)
Dom Ferrara, Wilbur Cross
Bill Hulteen, Wilbur Cross
Dom Perno, Wilbur Cross
Fred Bredice, Torrington
Stan Egnat, Hartford Public
Class B
Dennis Manochi, Abbott Tech
Bobby Vetrone, East Haven
Mike Tousey, Darien
Bob Saverine, Darien
Phil Donofrio, Derby
Class C
Maurice “Wilky” Gilmore, New Canaan
Charley Sidway, Windsor Locks
Chauncey “Nubby” O’Connell, Thomaston
Charles Malone, Woodbury
Dick Rogers, Litchfield
1959
Class A
Dom Perno, Wilbur Cross (MVP)
Maurice Sykes, Hillhouse
Jimmy Hill, Hillhouse
Carl Spencer, Crosby
Nick Macarchuk, Norwich
Andy Czuchry, Windham
Class B
Jim Potter, Lyman Hall
John Gacek, Plainville
Bob Saverine, Darien
Brian Brooks, Plainville
Ray Gaylord, Windsor
Class C
Vic Hladik, Litchfield
Bill Roccanello, St. Anthony’s
Jim Roberts, Ellsworth
Garry Sullivan, Litchfield
Fred Keating, Bloomfield
1960
Class A
Billy Rado, Naugatuck
Mike Gore, Wilbur Cross
Dave Hicks, Wilbur Cross
Bobby Melloto, Wilbur Cross
Charley Hotetz, Greenwich
Barry Leghorn, Hartford Bulkeley
Class B
Bruce Larsen, East Haven
Ted Davis, Plainville
Jim Potter, Lyman Hall
Sal Paolillo, East Haven
Nate Qualls, North Haven
Class C
Edward Berlinski, St. Anthony’s
Billy Rundle, Durham
Tom Ganley, Suffield
Mike Boguslawski, St. Anthony’s
Matt Gayeski, Portland

1961
Class L
Dave Hicks, Wilbur Cross
Lloyd Hinchey, Norwich
Stan Poole, Hartford Public
Eddie Griffin, Hartford Public
Ralph Buccini, Wilbur Cross
Class M
Mel Horowitz, Lyman Hall
Earl Jackson, Plainville
Jack Redmond, Cheshire
Bob Plosky, James Memorial (Simsbury)
Howard Crossman, Glastonbury
Class S
Dave Lingua, Windsor Locks
Bob Fraher, Windsor Locks
Dick Whitney, Bloomfield
Ed Irving, Bloomfield
Don Harris, Bloomfield
1962
Eddie Griffin, Hartford Public
Gene Reilly, Hartford Bulkeley
Phil Brooks, Wilbur Cross
Mike Branch, Hillhouse
Joe Tonelli, Notre Dame (W.H.)
Terry Bruke, Bristol Eastern
Class M
Bill Lasher, Plainville
Gary Liberatore, New Canaan
Dave Lingua, Windsor Locks
Don Harris, Bloomfield
Earl Jackson, Plainville
Class S
Ken Linsley, Thomaston
Red Root, Thomaston
Charles Stone, Portland
Joe Heffernan, Portland
Rich Sloper, Wilton
Scott Boynton, Durham
1963
Class L
Jim Lyddy, Fairfield Prep
Cliff Thornton, Hartford Public
Doug Wardlaw, Wilbur Cross
Tony Proto, Wilbur Cross
Frank Carr, Hillhouse
Jim Brown, Hillhouse
Class M
Phil Andros, East Haven
Mike DeMarco, East Haven
Rusty Camp, Plainville
Mike Moore, Plainville
Bob Wieczorek, Wilcox Tech
Ed Goldstone, Amity
Class S
Gerry Dahlburg, Hand
Phil House, LaSalette
Bob Poklowski, Portland
Don Swift, Thomaston
Julius Santini, Ridgefield
Harry Wheeler, Bacon Academy
1964
Class L
Doug Wardlaw, Wilbur Cross
Billy Gray, Hillhouse
Tom Chapman, Hillhouse
Billy Evans, Hillhouse
Jack Kvancz, Harding
Ed Goldstone, Amity
Class M
John Penwell, Wilcox Tech
Bill Brown, Middletown
Mike Moore, Plainville
Bob Warner, East Haven
Alan Putz, Rockville
Class S
Phil House, LaSalette
Dave Roush, Guilford
Mike Brown, Durham
Jack Wright, Woodbury
George Eberle, Coventry
1964-65
Walt Esdaile, Hillhouse
Billy Evans, Hillhouse
Dave Bike, Notre Dame (Ffld.)
Calvin Murphy, Norwalk
Glenn Pollard, Wilbur Cross
Russ Helgren, Warde CHECK
Class M
Ray LaGrace, East Catholic
Tom Malin, East Catholic
Dave Wright, Valley Regional
John Penwell, Wilcox Tech
Joe VanOudenhove, Rockville
Class S
Chris Korn, Litchfield
Kit Alexander, Thomaston
Jeff Gallahue, LaSalette
Gil Troxler, Old Saybrook
Jim Quigley, Rocky Hill
1967-68
Class LL
Clint Davis, Wilbur Cross
Alex Scott, Wilbur Cross
Bob Nash, Hartford Public
Gene Mack, Bridgeport Central
Tom Sparks, Bridgeport Central
Class L
Jim Reynolds, East Catholic
Jim Akin, Northwest Catholic
Jim Fitzsimmons, Fairfield Prep
Art Williams, Wilby
Rich Murrollo, Waterford
Class M
Tom Hynd, Guilford
Tom Nessel, Wilton
Sylvester Vines, Abbott Tech
Wilbur Pope,
Rich Pasinski, Wilcox Tech
Class S
Don Lewis, Cromwell
Larry Aldrich, Durham
Bill Pedersen, Tourtellotte
Rich Tozier, Somers
Dave Battisoni, Litchfield
1968-69
Class LL
John Williamson, Wilbur Cross
Ralph Wagner, Xavier
Curvan Lewis, Hillhouse
Bill Farley, Hillhouse
Bill Wendt, Norwich
Class L
Jim Fitzsimmons, Fairfield Prep
Peil Pennington, New Canaan
Tim Kearns, East Catholic
Bob Lavigne, South Catholic
Danny Teel, Bullard-Havens
Class M
Ted Hathaway, Middletown
Wilbur Pope, Middletown
Tom Roy, South Windsor
Sylvester Vines, Abbott Tech
Tom Koren, Windsor Locks
Class S
Guy Minetti, Litchfield
Mike Fagan, Hand
Tim Maher, Cromwell
Peter Denz, Cromwell
Al Weston, Cromwell
1969-70
John Williamson, Wilbur Cross
Bill Farley, Hillhouse
Rich Semo, Bridgeport Central
Nate Vinson, New Britain
Dan Hardy, Wilbur Cross
Class L
Steve Selinger, Wilton
Dick Fairbrother, Northwest Cath.
Fran Laffin, South Catholic
Tim Kearns, East Catholic
John Budris, Cheshire
Class M
Scott Ferguson, Hand
Ted Hathaway, Middletown
Tom Roy, South Windsor
Walter Luckett, Kolbe
Bill Farrell, St. Thomas Aquinas
Class S
Dave Dlugolenski, Cromwell
Ed Dlugolenski, Cromwell
(Editors: Above is CQ, they’re twins)
Steve McAllister, Woodbury
Chuck Hrbek, Westbrook
Keith Byrd, Cromwell
Al Weston, Cromwell

1970-71
Class LL
Ted Rush, Hartford Public
Rich Semo, Bridgeport Central
Gary Bello, Amity
Roland Jones, Wilbur Cross
Mickey Heard, Wilbur Cross
Class L
Tom Roy, South Windsor
Willie McFarland, Ansonia
Gary Franks, Sacred Heart
Jerry Lademan, Notre Dame (Ffld.)
Terry Stoddard, South Windsor
Ed Fitzgerald, East Catholic
Class M
Walter Luckett, Kolbe
Scott Pomazon, Montville
Larry Dawson, Kaynor Tech
Jeff Burger, Lewis Mills
Roger Lawton, Lewis Mills
Class S
Al Weston, Cromwell
Steve McAllister, Nonnewaug
Court Harned, Ellington
Gary Laflamme, Putnam
John Keilty, Nonnewaug
1971-72
Class LL
Sam Miller, Norwalk
Mickey Heard, Wilbur Cross
Owen Mahorn, Weaver
Roland Jones, Wilbur Cross
Doward Tisdol, Hartford Public
Class L
Barry McLeod, Notre Dame (Ffld.)_
Frank Oleynick, Notre Dame (Ffld.)
John Balczuk, South Catholic
Tony Hanson, Holy Cross
Wayne Sokolosky, Branford
Willie Lenon, Bloomfield
Class M
Jeff Hill, Montville
Rick DiCicco, St. Joseph
Jack Phelan, Northwest Catholic
Willie McFarland, Ansonia
Walter Luckett, Kolbe
Class S
Court Harned, Ellington
Paul Smith, Northwest Regional
Al Weston, Cromwell
Steve Samociuk, East Windsor
Gary Laflamme, Putnam
1972-73
Class LL
Tony Hanson, Holy Cross
Bruce Campbell, Wilbur Cross
Mark Cizynski, Staples
Doward Tisdol, Hartford Public
Jim Williamson, Wilbur Cross
Class L
Willie Lenon, Bloomfield
Joe Whelton, East Catholic
Tom Cesca, Ridgefield
Guy Tennyson, Waterford
Brian Coombes, Simsbury
Class M
Mike Klimas, Northwest Catholic
Rick DiCicco, St. Joseph
Jeff Hill, Montville
Larry Harrison, Abbott Tech
Jim Valente, Guilford
Class S
Chuck McKeon, St. Thomas Aquinas
Steve Malinowski, Westbrook
Tom Farrell, St. Thomas Aquinas
Jeff Salinsky, Portland
Charles Davis, East Windsor
1973-74
Class LL
Bruce Campbell, Wilbur Cross
Jim Williamson, Wilbur Cross
Dave Cox, Trumbull
Jerome Maultsby, McMahon
Ernie Cobb, Stamford
Class L
Joe Whelton, East Catholic
John Delagrange, New London
Ted Mauro, South Catholic
Morris McCloud, Wilcox Tech
Tom Goodwin, South Windsor
Class M
Mark Noon, St. Paul
Steve Balkun, Northwest Catholic
Tony Gardner, Masuk
Paul Zeiner, O’Brien Tech
Joe DePasqua, Seymour
Class S
Tom Farrell, St. Thomas Aquinas
Keith Jones, Coginchaug
Bill Arremony, Griswold
John Hagel, Cromwell
Mike Stensland, Parish Hill
1974-75
Class LL
John Thomas, Wilbur Cross
Ernie Cobb, Stamford
Sly Williams, Lee
Jim Abromaitis, Holy Cross
Bucky Walden, Bridgeport Central
Class L
John Delagrange, New London
Randy LaVigne, South Catholic
Mike Gminski, Masuk
Aldo Samuel, Harding
Ed Riolino, Branford
Class M
Mark Noon, St. Paul
Bob Dulin, Foran
John Benyei, Wilcox Tech
Tom Robustelli, Stamford Catholic
Dave Masterson, Guilford
Class S
Dick Shea, St. Joseph
John Eagen, Central Catholic
Jeff Fletcher, Bacon Academy
Jerry Young, East Granby
Don Carmichael, Coginchaug
1975-76
Class LL
Sly Williams, Lee
Frank Maturo, Notre Dame (W.H.)
George Davis, Weaver
Robert Lee, Hartford Public
Greg Pritchett, McMahon
Class L
Bob Dulin, Foran
Wes Matthews, Harding
Steve Johnson, Crosby
Mike Gminski, Masuk
Al Carfora, East Haven
Class M
John Benyei, Wolcott Tech
Bill Egan, Northwest Catholic
Cornelius Thompson, Middletown
Pat McGrath, Barlow
Doug Romatzick, Law
Class S
Walter Jackson, Portland
Don Harrigan, St. Joseph
Don Farrell, St. Thomas Aquinas
Ralph Scozzafava, Immaculate
Chuck Aleksinas, Wamogo
1976-77
Charles Ashe, Hillhouse
Lee McCray, Hamden
Clay Johnson, Holy Cross
Charles Jernigan, Hartford Public
John Davis, McMahon
Class L
Wes Matthews, Harding
John Garris, Bassick
Warren Davis, Rippowam
Steve Ayers, South Catholic
Chris White, Kaynor Tech
Class M
Cornelius Thompson, Middletown
Corey Wielgus, Hand
Tony Gonzalez, Pulaski
Sylvester Zimmerman, Ansonia
Chris Calling, O’Brien Tech
Class S
Chuck Aleksinas, Wamogo
Dan Harrigan, St. Joseph
Eric Bacote, Cromwell
Mike Jeffress, Immaculate
Wayne Malinowski, Westbrook
1977-78
Class LL
Ken Mink, Weaver
Taylor Baldwin, Greenwich
Paul Atkins, McMahon
Lindsay James, Penney
Glen Miller, Fitch
Class L
Mike McKay, Harding
John Garris, Bassick
John Pinone, South Catholic
Tony Gonzalez, Pulaski
Todd Hasler, Bristol Central
Class M
Matt Burdick, Montville
Cornelius Thompson, Middletown
Mike Jeffress, Immaculate
Don Dreher, O’Brien Tech
Rod Foster, St. Thomas Aquinas HOW CAN THIS BE?
Class S
Dave Vigeant, Litchfield
Al Schmidt, Coventry
Roger Coutu, Canton
Ray Zukowski, Terryville
Steve Gondek, St. Thomas Aquinas HOW CAN THIS BE?
1978-79
Class LL
Norman Bailey, Northwest Catholic
Spencer Harrison, Holy Cross
Glen Miller, Fitch
Jeff Allen, Norwalk
Keith Bennett, Westhill
Class L
John Pinone, South Catholic
John Bagley, Harding
Ray Ameiko, Torrington
Bruce Kuczenski, Bristol Central
Mike Papale, Xavier
Class M
Rod Foster, St. Thomas Aquinas
Ed St. John, Milford
Steve Massar, Masuk
Mike Hill, Montville
Lou Stefanski, Stonington
Class S
Dave Vigeant, Litchfield
Ron Wotfus, Bacon Academy
Archie Drobiak, Griswold
Paul Budney, Valley Regional
Dennis Prue, Coginchaug
1979-80
Class LL
Monroe Trout, New Canaan
Norm Bailey, Northwest Catholic
Rich Leonard, New Britain
Reggie Horne, Bridgeport Central
Al Frederick, Westhill
Class L
Jay Murphy, Maloney
Joe Carfora, East Haven
Jim Bates, Bristol Eastern
Chris Cummings, Fairfield PRep
Harold Pressley, St. Bernard
Class M
Dave Grant, Pomperaug
Ron Bostick, Wilson
Scott Borden, East Lyme
Joe Wright, Barlow
Bob Von Edwins, Windham Tech
Class S
Jim Farrell, Cromwell
Don Friedberg, Avon
Willie Hyland, Coginchaug
Tom McGinn, Portland
Frank Eady, East Windsor
1980-81
Class LL
Mike Adams, Hartford Public
Fred Collins, Wilbur Cross
John Stevens, Norwalk
Bruce Johnson, Holy Cross
Ulysses Garcia, Northwest Catholic
Class L
Harold Pressley, St. Bernard
Jim Petela, Branford
Ken Holley, Wilcox Tech
Bernie Ireland, Crosby
Randy Gunther, Newtown
Class M
Ron Bostick, Wilton
John Smith, Stamford Catholic
Gary Wooten, Ansonia
Anthony Vitelli, Milford
Kevin Hamel, Wolcott
Class S
Matt Tallman, Bacon Academy
Mike Walsh, Griswold
Joe Salatta, Cromwell
Brennan Glasgow, Canton
Bill Kersten, Shepaug Valley
1981-82
Class LL
Earl Kelley, Wilbur Cross
Carm Giampetruzzi, Holy Cross
Kevin Stevens, Norwalk
Harold Jensen, Trumbull
Willie Mills, Lee
Class L
Harold Pressley, St. Bernard
Jeff Bush, Abbott Tech
Mike Thomas, South Catholic
Keith Webster, Masuk
Brian Jones, Crosby
Class M
John Smith, Stamford Catholic
Josh Farrell, St. Thomas Aquinas
David Lee, Ansonia
Calvin Williams, Plainville
Paul Nixon, O’Brien Tech
Class S
Tom Fitzgerald, Portland
John Shea, Bacon Academy
Joe Salafia, Cromwell
John Hurlburt, Thomaston
Brad Smith, Coginchaug
1982-83
Class LL
Anthony Moye, Wilbur Cross
Harold Jensen, Trumbull
Gerald Joseph, Windsor
Chris DeVaux, Rippowam
Daryl Brinkley, Stamford
Class L
Keith Webster, Masuk
Marty Hayre, Wilby
Charles Smith, Harding
Ed Fluker, Platt
Tyrone Canino, Hartford Bulkeley
Class M
Josh Farrell, St. Thomas Aquinas
Eric Grismer, Weston
Anthony Jeter, Kolbe Cathedral
Gordon Hotchkiss, Ansonia
Carl Miazga, St. Thomas Aquinas
Class S
John Shea, Bacon Academy
Rich Atkinson, Valley Regional
Steve Wirty, Canton
Art Whitehead, Terryville
Brian O’Niel, Shepaug Valley
1983-84
Class LL
Wilbert Hicks, Hillhouse
Tony Ward, McMahon
Tim Trout, New Canaan
Keith Rado, Naugatuck
Kelly Monroe, Holy Cross
Class L
Charles Smith, Harding
Doug McCrory, South Catholic
Brian Walmsly, South Catholic
Deja Dennis, Bristol Central
Tyrone Kingswood, Bassick
Class M
Anthony Yearwood, Stratford
Anthony Perry, Sacred Heart
Abie Watson, Middletown
Larry Slyman, Windham Tech
Steve Pikiell, St. Paul
Class S
Jon Moorhouse, Valley Regional
Art Whitehead, Terryville
Jon Koivisto, Plainfield
Ted Lyan, Suffield CHECK
Al Lindn, Tourtellotte
1984-85
Class LL
Emmett Lewis, Norwalk
Tony Judkins, Hartford Public
Troy Bradford, Wilbur Cross
Kelly Monroe, Holy Cross
Mike McMahon, West Haven
Class L
Matt D’Amico, Bunnell
Rufus Freeman, Kaynor Tech
Mark Czerpusko, Plainville
Mike Staveski, Foran
Rich Radicioni, St. Bernard
Class M
Mike Feaster, St. Joseph
Jeff Caster, Stonington
Gary Bourque, Wolcott Tech
Tom Patulak, Ansonia
Sean Morros, Barlow
Class S
Steve Seaforth, Old Saybrook
Ted Lyon, Suffield
Kyle Leeman, Putnam
Peter DiVicino, Cromwell
Bill Porter, Somers
1985-86
Class LL
Darrin Robinson, Bridgeport Central
Ron Moye, Wilbur Cross
Tyrone Brown, Norwalk
Keith Thompson, McMahon
Theron Mayes, Hillhouse
Class L
Willie Davis, Crosby
Rufus Freeman, Kaynor Tech
Steve Pikiell, St. Paul
William Tomlin, Harding
Larry Griffiths, Cheshire
Class M
Tony Jackson, Weston
Don Polite, Weston
Boyd Johnson, Lyman Hall
Kevin Phillips, Law
Chris Watts, St. Joseph
Class S
Kyle Leeman, Putnam
Jim Crabtree, Putnam
Bruce Morrison, Portland
Bob Buttram, Portland
Mike Daniel, Suffield
1986-87
Class LL
Paul McMahon, West Haven
Gerald McClease, Wilbur Cross
Rodney Smith, McMahon
Al Jones, Hamden
Troy McKoy, East Hartford
Class L
Joe Reilly, South Catholic
Scott Bennett, Branford
Martin Huckaby, Bristol Central
Larry Griffiths, Cheshire
Frenchy Tomlin, Harding IS THIS WILLIAM?
Class M
Chris Smith, Kolbe Cathedral
Phil Lott, Wilby
Boyd Johnson, Lyman Hall
Chris Watts, St. Joseph
Marvin Saddler, St. Joseph
Class S
Mark Gibbs, Coginchaug
Galen Plona, Stafford
Jon Seymour, Coventry
Earl Rosebrooks, Tourtellotte
Bill Mudano, Canton
1987-88
Class LL
Maurice Williamson, Wilbur Cross
Troy McKoy, East Hartford
Scott Burrell, Hamden
Donnail Diggs, Danbury
Lamarr Stinson, Holy Cross
Class L
Marvin Saddler, St. Joseph
Phil Lott, Wilby
Martin Huckaby, Bristol Central
Will Flowers, St. Bernard
Chuck Savage, Brookfield
Class M
Chris Smith, Kolbe Cathedral
Jeff Gore, Plainfield
Carey Edwards, St. Paul
Ray Hudon, North Branford
Scott Ringquist, St. Thomas Aquinas
Class S
Jack Ayer, Coventry
Brian Hipsky, Litchfield
Dave Bucher, Somers
Shaun Murphy, Portland
Chris Ritger, Avon
1988-89
Wayne Boyette, Crosby
Keith Bullock, Notre Dame (W.Haven)
Scott Burrell, Hamden
Carey Edwards, St. Paul
Anthony Harris, Danbury
Jerome Johnson, Bassick
Johnnie Jones, St. Joseph
Paul Spence, Hartford Public
Jason Turner, Bridgeport Central
Harper Williams, Bassick
Mike Williams, Weaver
Alex Wright, Harding
1989-90
Doremus Bennerman, St. Joseph
Lamont Carter Hillhouse
Matt Curtis, Cheshire
Shawn Ellison, Farmington
Jerome Goforth, Hamden
Anthony Harris, Danbury
Malcolm Huckaby, Bristol Central
Lyle Jones, Kolbe Cathedral
Jerome Malloy, Kennedy
Harun Ramey, Crosby
Scott Sytulek, St. Thomas Aquinas
Mike Williams, Weaver
1990-91
Shamon Antrum, Hillhouse
Matt Gras, St. Joseph
Anthony Harris, Danbury
Ponce James, Harding
Mark Lurry, Weaver
Jerome Malloy, Kennedy
James Moore, Bassick
Harun Ramey, Crosby
Luke Reilly, South Catholic
Terry Rountree, West Haven
Marlon Scott, Danbury
Manny Williamson, Wilbur Cross
1991-92
Shamon Antrum, Hillhouse
Dester Bennett, Westhill
Corey Bike, Xavier
Emmanuel Christophe, Harding
Charles Clemons, St. Joseph
P.J. Monahan, East Catholic
Shawon Moncrief, Hamden
Terrell Myers, Hillhouse
Chad Onofrio, Morgan
Garnett Petteway, Kennedy
Tyrone Powell, Stamford
Manny Wright, Wilby
1992-93
Keith Bike, Xavier
Marcus Camby, Hartford Public
Brian Davis, Holy Cross
Tim Davis, Masuk
Darvin Eisenbach, Fairfield
Rashamel Jones, Trinity Catholic
Tebucky Jones, New Britain
Tim Lavin, Guilford
Kendrick Moore, Hartford Public
Brian O’Dowd, Notre Dame (W.Haven)
D’Quill Osbey, Danbury
Marcus Robinson, Wilby
1993-94
Keith Bike, Xavier
Marcus Bloom, Middletown
Jamar Dunmore, Westhill
E.J. Harrison, Danbury
Maurice Howell, St. Joseph
Ryan Howse, Bristol Central
Derek Klimkowski, Fairfield
Kendrick Moore, Hartford Public
Rashamel Jones, Trinity Catholic
Robert Thompson, Harding
Eric Walania, Notre Dame (W.Haven)
Tyson Wheeler, New London
1994-95
Keith Bush, Harding
Kyle Commodore, St. Joseph
Rob Corraro, Xavier
Jamar Dunmore, Westhill
Earl Johnson, Trinity Catholic
Rashamel Jones, Trinity Catholic
Shon Jones, New Britain
Victor Maldonado, Manchester
Sylvester McIntosh, Notre Dame (Ffld.)
Harold Miller, Holy Cross
Russell Scott, Windsor
Ivoree Stanley, West Haven
1995-96
Tobe Carberry, Hillhouse
Isaiah Curtis, New London
Eugene Davis, Kolbe Cathedral
Earl Johnson, Trinity Catholic
Shon Jones, New Britain
Marques Lofton, Bassick
Marlin Parker, Kennedy
Edmund Saunders, Holy Cross
Keyon Smith, Windsor
T.J. Trimboli, Norwalk
Bruce Wesley, West Haven
Zack Wrentz, Norwalk
1996-97
Steve Armistead, Westhill
Ronell Blizzard, Sacred Heart
Dan Flaherty, Fairfield Prep
T.J. McKenzie, St. Joseph
Nakiea Miller, Bunnell
Javier Rodriguez, Trumbull
Bill Romano, Wethersfield
Brooks Sales, Northwest Catholic
Edmund Saunders, Holy Cross (MVP)
Keith Sellers, Norwalk
Keyon Smith, Windsor
Caleb Vinson, St. Thomas Aquinas
1997-98
Donell Allick, Hillhouse
Marcus Cox, Kolbe Cathedral
Shaun Etheridge, Xavier
Dhaamin Hill, Crosby
Kareem Lee, Trinity Catholic
Bobby Moore, Hillhouse
Bill Romano, Wethersfield
Brooks Sales, Northwest Catholic (MVP)
Peter Santos, Notre Dame (W.Haven)
Will Solomon, East Hartford
Matt Turner, West Haven
Caleb Vinson, St. Thomas Aquinas
Coach: Ken Smith, Windsor
1998-99
Jason Benton, Wilbur Cross
Louis Bosley, Wilbur Cross
Marcus Cox, Kolbe Cathedral (MVP)
Mike Hayes, Hartford Bulkeley
Kevin Jeffreys, Kolbe Cathedral
Kanem Johnson, Hillhouse
Nolan McBride, Weaver
Marvin Rountree, Crosby
Terell Taylor, Bridgeport Central
Shaaron Sinvilcin, Trinity Catholic CHECK
Mike Wilson, Naugatuck
Jack Wolfinger, Barlow
Coach: John Pfohl, Kolbe Cathedral
1999-2000
Jason Benton, Wilbur Cross
Louis Bosley, Wilbur Cross
Ismael Caro, Cheney Tech
Ron Christy, Stratford
Ryan Gomes, Wilby
Kevin Jeffreys, Kolbe Cathedral (MVP)
Alex Jensen, Stonington
Jorelle Jernigan, Hartford Bulkeley
Mark Jones, Norwich
Mark Konecny, Holy Cross
Nolan McBride, Weaver
Tom Poblete, New London
Coach: Eddie Griffin, Hartford Bulkeley
2000-01
Mark Jones, Norwich Free Academy (MVP)
Mark Konecny, Holy Cross
Ty Sullivan, Hillhouse
Chaz Carr, Manchester
Lenny Jefferson, Notre Dame-Ffld.
Pat Egan, Rocky Hill
Ricardo Freeman, Weaver
Charles Easterling, Bulkeley
Jared Pierce, St. Joseph
John Zito, Windsor
Joe Baker, Norwalk
Roosevelt Lee, New Britain
Coach: John Pinone, East Granby
2001-02
Craig Benson, Hamden
Charles Easterling, Weaver
Pat Egan, Rocky Hill
Fernando Bonfim, Kolbe Cathedral
T. Ron Christy, Kolbe Cathedral
Roosevelt Lee, New Britain
Dave McClure, Trinity Catholic
Mike Parker, Northwest Catholic
John Sullivan, Harding
Frank Suppa, North Haven
Torey Thomas, Trinity Catholic
Jeff Viggiano, Suffield
Coach: John Mirabello, Northwest Catholic
2002-03
Jason Abromaitis, Farmington
Stanley Myers, Cross
Jon Bauman, Staples
Robert McKiver, Hillhouse
Kelvin Davis, Sacred Heart
Jon Lucky, Sacred Heart
Dave McClure, Trinity Catholic
Chris Bruff, Northwest Catholic
Jeff Salovski, Bristol Central
Matt Bates, Holy Cross
Torey Thomas, Trinity Catholic
Sam Payton, Bridgeport Central
Coach: John Pfohl, Kolbe Cathedral
2003-2004
Dave McClure, Trinity Catholic-Stamford (MVP)
Jason Davis, Windsor
John Baumann, Staples-Westport
Julian Allen, Crosby-Waterbury
Jon Lucky, Sacred Heart-Waterbury
Anthony Brown, Wilbur Cross
Shaundelle Guinyard, Bridgeport Central
Aaron Jackson, Northwest Catholic-West Hartford
Geary Claxton, Career
James Moore, Crosby-Waterbury
Craig Austrie, Trinity Catholic-Stamford
Brian Glowiak, New Britain
Nick Augelli, Crosby-Waterbury (Coach)
2004-2005
Julian Allen Crosby (MVP)
Doug Wiggins, East Hartford
Chris Skrelja, Trinity Catholic
Joe Trapani, Hand
Kenny Small, Stratford
Chauncy Hardy, Xavier
Kareem Brown, New London
Lamonte Ulmer, Hamden
Keith Cothran, Hillhouse
James Moore, Crosby-Waterbury
Craig Austrie, Trinity Catholic-Stamford
Todd Doyle, Fitch
Craig Parker, New London (Coach)
2005-2006
Doug Wiggins, East Hartford (MVP)
Damian Saunders, Crosby
Ryan Litke, Windsor
Joe Trapani, Hand
Charoy Bentley, Harding
Kareem Brown, New London
De’Arie Allick, Hillhouse
Chazz McCarter, Hillhouse
Tim Abromaitis, Farmington
Jon Galvin, Weston
Tyler Turtoro, Shelton
Sly Williams Jr., West Haven
Kermit Carolina Hillhouse (Coach)
2006-07
Mike Moore, Hillhouse (MVP)
Tim Abromaitis, Farmington
Tevin Baskin, Trinity Catholic-Stamford
Jeron Belin, Maloney-Meriden
Charoy Bentley, Harding-Bridgeport
R.J. Evans, Norwich Free Academy
John Galvin, Weston
Jovan Holden, Bassick-Bridgeport
Kwamaine McCarter, Hillhouse
Doran Mitchell, Berlin
B.J. Monteiro, Crosby-Waterbury
T.J. Robinson, Kolbe Cathedral-Bridgeport
Coach: Kermit Carolina, Hillhouse
2007-08
B.J. Monteiro, Crosby (MVP)
Tevin Baskin, Trinity Catholic
Allan Chaney, New London
R.J. Evans, Norwich Free Academy
Nick Gerrity, St. Joseph
Greg Mangano, Notre Dame-West Haven
Chris Prescott, Northwest Catholic
Adrian Satchell, Windsor
Rashamell Vereen, Maloney
Jordan Williams, Torrington
Markus Wright, Wilbur Cross
Steve Zazuri, Masuk
Coach: Mike Conner, Lyman Hall
2008-09
Jordan Williams, Torrington (MVP)
Anthony Ireland, Crosby
Tevin Baskin, Trinity Catholic
Adrian Satchell, Windsor
Tobin Carberry, Hamden
Will Tye, Xavier
Steve Samuels, Windsor
Jeremy Moore, Hillhouse
Chris Evans, Stamford
Darius Watson, New Britain
Josh Turner, Sacred Heart
Gregc DeSantis, Notre Dame-Fairfield
Coac: John Pinone, Cromwell
2009-10
Brandon Sherrod, Stratford (MVP)
Phil Gaetano, Sheehan
Denzell Jones, Bloomfield
Greg Langston, St. Joseph
Torin Childs-Harris, New London
Tyler Olander, E.O. Smith
DeShawn Murphy, Hyde
Freddie Wilson, Hillhouse
Anthony Jernigan, East Hartford
Darius Watson, New Britain
Josh Turner, Sacred Heart
Jerome Parkins, Bridgeport Central
Coach: Barry McLeod, Bridgeport Central
2010-11
Kris Dunn, New London – MVP
Larry Kelley, Career – coach
Kuran Iverson, Northwest Catholic
Terry Tarpey, Fairfield Prep
Gerald McClease, Wilbur Cross
Michael Mallory, Holy Cross
Torin Childs-Harris, New London
Michael Boornazian, Xavier
Marvin Hampton, Crosby
Ryan Belote, Maloney
Timajh Parker, St. Joseph
Freddie Wilson, Hillhouse
Drew Crudup, Hillhouse
2011-12
Kris Dunn, New London – MVP
Ed Saki, Watertown – coach
Kuran Iverson, Northwest Catholic
Terry Tarpey, Fairfield Prep
Timajh Parker, St. Joseph
James Jennings, St. Joseph
Andre Anderson, Hillhouse
Treyvon Moore, Career
Jerry Buchanon, Windsor
Chris Walters, Westhill
Demetrius Thomas, Bassick
Cane Broome, East Hartford
Nolan Long, Waterford
2012-13
Andre Anderson, Hillhouse – MVP
Jordan Butler, Glastonbury Senior
Bobby Bynum, Hillhouse Senior
Schadrac Casimir, Trinity Catholic Senior
Paschal Chukwu, Fairfield Prep Junior
Kahlil Dukes, Capital Prep Senior
Dan Garvin, Bethel Senior
Jonathan Luster, Valley Regional Senior
Tyshon Rogers, Fairfield Prep Junior
Kurt Steidl, Ridgefield Senior
Daniel Upchurch, Notre Dame-Fairfield Senior
Walter Wright, Wilby Senior
Coach: Greg Smith, Woodstock Academy

2013-14
Paschal Chukwu, Fairfield Prep, Sr. – MVP
Tyler Ancrum, Bridgeport Central, Sr.
Raiquan Clark, Hillhouse, Sr.
E.J. Crawford, Simsbury, Jr.
Levy Gillespie, Jr., Capital Prep, Sr.
Mustapha Heron, Sacred Heart, So.
Obi Momah, Farmington, Sr.
Elijah Pemberton, Xavier, Jr.
Tyshon Rogers, Crosby, Sr.
Tyler Rowe, Windsor, Sr.
Issac Vann, Bunnell, Sr.
Alex Wolf, Greenwich, Sr.
Coach: Barry McLeod, Bridgeport Central

Comments

Leave a Reply